Beğeninizi Kazanacak 15 Film Önerisi

05.04.2020
1.804
A+
A-
Beğeninizi Kazanacak 15 Film Önerisi
  1. Karantina sürecinin bu zor günlerinde evlerinde film izlemek isterken saatlerce film arayanlar için, beğeneceğinizi düşündüğümüz 15 adet filmi bir araya getirdik. Umarız bu zor süreçte bir nebze olsun keyfinizi yerine getirecek içerikler bulmanıza vesile oluruz. Şimdi listeye geçelim…

1- En İyi Teklif (La Migliore Offerta)

Tür: Dram, Romantik, Suç

Yapım: İtalya – 2013

Yönetmen: Giuseppe Tornatore

Konu: İtalya’nın en tanınmış müzayede şirketlerinden birinin sahibi olan Virgil Oldman, antika alanının en iyilerinden olmasının yanı sıra çok değerli bir kişisel koleksiyona sahiptir. Ancak günün birinde Claire Ibbetson adında genç ve çok zengin, ancak oldukça tuhaf davranışları olan bir kadının, evindeki antikaları Virgil aracılığıyla satmak istemesi sonucu hayatı değişir.

2- Suçlu (Den Skyldige)

Tür: Gerilim, Dram

Yapım: Danimarka – 2018

Yönetmen:  Gustav Möller

Konu: Acil Yardım çağrı merkezinde çalışan polis memuru Asger Holm, sıradan bir gece vardiyasında olağanüstü bir telefon alır. Hattın diğer ucunda kaçırılan bir kadın vardır. Asger oturduğu santral odasından onu kurtarmak için zamanla yarışır. Bu zor işi üstlenmemesi gerektiğini söyleyen herkese inat, kadını evine sağ salim ulaştırmanın bir yolunu bulmaya çalışır

3- Kaptan Fantastik

Tür: Komedi-Drama

Yapım: Amerika – 2016

Yönetmen: Matt Ross

Konu: Ben ve Leslie 6 çocuklarıyla birlikte şehirlerden ve insanlıktan uzak, ormanlık bir bölgede yaşamaktadır. Çocuklarına zorlu doğa şartlarında hayatta kalabilmek için her türlü eğitimi vermişlerdir. Ancak herhangi bir resmi eğitimleri bulunmamaktadır. Leslie’nin hastaneye yatırılmaya mecbur kalması, sonra da intiharıyla bu sıradışı ailenin tüm düzenleri alt üst olur.

4- Bıçaklar Çekildi (Knives Out)

Tür: Gizem, Komedi

Yapım: Amerika – 2019

Yönetmen: Rian Johnson

Konu:Ünlü bir suç romanı yazarı olan Harlan Thrombey, 85. yaş gününde evinde ölü bulunur. Meraklı bir araştırmacı dedektif olan Benoit Blanc, gizli bir şekilde cinayet araştırmasında yer almaya başlar. Harlan Thrombey’nin ailesine soruşturma için başvurulur, ancak aile tam anlamıyla hiçbir işe yaramazdır. Blanc, tüm bu yüzeyde görünenlerin altını kazımak ve tüm yalanları ortaya çıkararak Thrombey’nin ölümünün ardındaki gerçeği bulmak için zorlu bir mücadeleye girişir. Dedektif, araştırmasını ilerlettikçe, saklı kalan birçok gerçek ortaya çıkar

5- Sefiller (Les Miserables)

Tür: Dram, Gerilim

Yapım: Fransa – 2019

Yönetmen: Ladj Ly

Konu: 2005 yılının Paris’inde geçen hikayede özellikle işçi sınıfının yoğunlukla yaşadığı Montfermeil adlı banliyöye yakından bakıyoruz. Bu banliyöde yaşayan Stephane güvenlik güçlerine katılır ve ekip arkadaşları ile bölgedeki çeteler arasında kalır. Bu arada ekibin şaibeli olarak yaptığı bir tutuklama, drone ile kayda alınır ve Stephane içinden çıkılması zor olaylar zincirinin arasında kalır.

6- Sınav (Exam)

Tür: Gerilim, Gizem

Yapım: İngiltere – 2009

Yönetmen: Stuart Hazeldine

Konu: 8 yetenekli aday, gizemli ve güçlü bir şirkete girebilmek için son aşamaya gelmiştir. İçlerinden en iyisi hazırlanan sınavı geçerek işe başlayacaktır. Katılımcılar penceresiz bir odaya sokulur. Önlerinde bir kağıt ve kalem bulunan katılımcıların cevaplaması gereken sadece 1 soru vardır. Yönetici tüm kuralları anlattıktan sonra odadan çıkar ve seksen dakikalık süre başlar. Fakat büyük bir sorun vardır; ortada cevap verilebilecek bir soru yoktur.

7- 1408

Tür: Korku, Gerilim

Yapım: Amerika – 2007

Yönetmen: Mikael Hafstrom

Konu:Mike Enslin başarılı bir yazardır. Genelde yazdığı alan doğaüstü güçlerle ilgilidir. Üzerinde çalıştığı kitap için araştırma yaptığı sırada Doplhin Oteli’nin 1408 numaralı odasında gizemli olaylar yaşandığını anlar. 1408 önemli bir mittir. Çok geçmeden otel yöneticisinin tuhaf olaylara dahil olması ile beraber ürkütücü şeyler yaşanmaya başlar. 1408’in gizemi pek de huzur verici değildir. Stephen King’in kısa öyküsünden uyarlanmıştır.

8- Kelebek Etkisi

Tür: Fantastik, Gerilim, Bilim-Kurgu

Yapım: Amerika – 2004

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Konu: Yıl 2002… Evan Treborn, özellikle yoğun strese yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun nedeni ise karanlık geçmişidir… Treborn çocukluğunda cinsel tacizlere maruz kalmış ve kuvvetli psikolojik travmalar yaşamıştır. Treborn tesadüf eseri zamanda yolculuk yapıp geçmişe dönebildiğini fark eder ve geçmişinin bu bölümlerini silmek için uğraşmaya başlar. Çocukluğuna geri dönmeyi başaran genç adam geçmişini yeniden kurgulamaya başlar.

9- Yapay Zeka (Artificial Intelligence)

Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Aksiyon

Yapım: Amerika – 2001

Yönetmen: Steven Spielberg

Konu: 11 yaşında, kendi halinde bir çocuk olan David’in diğerlerinin farklı olmasının bir nedeni vardır. Ancak tıpkı bir insan gibi davrandığı ve kendi de insan olduğuna inandığı için aslında yapay zekaya sahip bir robot olduğu kolayca anlaşılmamaktadır. David, çocuğu olmayan ailelere, canlı ve ciddi bir oyuncak olarak verilen bir araçtan başka hiçbir şey değildir. Bunun farkına varmasıyla birlikte, gerçekliğine kavuşmak isteyecek ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkacaktır.

10- Upgrade

Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu

Yapım: Avustralya, Amerika – 2018

Yönetmen: Leigh Whannell

Konu: Eşiyle birlikteyken acımasızca saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını saldırıda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder mucitten bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Grey’in bedenine “STEM” olarak adlandırılan yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Grey, karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden kişilerden intikam almak için yola koyulur…

11- Deli ve Dahi

Tür: Tarih, Dram

Yapım: Amerika – 2019

Yönetmen: Farhad Safinia

Konu: Film, Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yaradılışının gerçek hikayesini konu ediyor. Professor James Murray, gerçekleştirmek istediği proje için gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır. Onun amacı, Oxford İngilizce Sözlüğü’nün on bin kelimelik ilk baskısını hayata geçirmektir. Çalışmalarını sürdürdüğü sırada Murray’in eline akıl hastanesinden büyük bir çalışma geçer. Çok tehlikeli hastaların konulduğu bir akıl hastanesinde yatmakta olan Dr. W.C. Minor, profesöre 10,000 kelimelik bir çalışma gönderir. Minor’un gönderdiği bu liste, ikilinin yollarının kesişmesine neden olur

12- Kurt Çocuklar (Wolf Children)

Tür: Anime, Aile

Yapım: Japonya – 2012

Yönetmen: Mamoru Hosoda

Konu: On dokuz yaşındaki Hana, üniversitede bir gence aşık olur ve bir fırsat eşiğinde tanışırlar. Muhabbetleri ve aşkları ilerlerken bir gün evlenme kararı alırlar ve ardından Hana büyük bir gerçeği öğrenir. Eşi “Ookami” bir kurt adamdır ve türünün sonudur. Ardından bir zaman geçer ve iki tane çocukları olur. Birine “Yuki” birine “Ame” derler. Yuki oldukça inatçı ve yaramaz bir kızdır. Ame ise tam tersi, oldukça sessiz ve ürkek. Fakat ortada büyük bir sorun vardır. Çocukları kim olduklarıyla ilgili sorular sorarlar, ve ne olacaklarına dair endişeleri vardır. Kurt mu, yoksa insan mı?

13- Special Correspondents

Tür: Komedi, Hiciv

Yapım: İngiltere, Kanada – 2016

Yönetmen: Ricky Gervais

Konu: İki radyocu , ekvator’da olan bir iç savaşı haber yapmak için ekvator’a gidecekken Ricky Gervais’in canlandırdığı İan pasaport ve biletleri kaybeder. Kovulma korkusuyla radyoya da bu durumu itiraf etmek istemeyen ikili , radyo binasının hemen karşısındaki bir ispanyol restorantının üst katından sanki ekvator’daymış gibi yayın yapmaya başlarlar.

14- Çizgili Pijamalı Çocuk

Tür: Dram

Yapım: Amerika, İngiltere – 2008

Yönetmen: Mark Herman

Konu: Film, 2. Dünya Savaşı’nın kara günlerinde geçiyor. 8 yaşındaki Bruno ailesiyle Berlin’den ayrılır ve Polonya’da yaşamaya başlar. Babasının işi için taşındıkları bu yerde bir de arkadaş edinir. Arkadaşı tellerin arkasında kalan bir Yahudi’dir. Bruno’nun yaşadığı yer, 1.5 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir. Oğlunun tellerin ardında yaşananlarla ilgili gerçeği öğreniceğinden kaygılanan Bruno’nun annesiyse oğlunu bu ’’arkadaş’’lıktan korumaya çalışır.

15- Senin Adın (Kimi No Na Wa)

Tür: Anime, Romantik, Dram

Yapım: Japonya – 2016

Yönetmen: Makoto Shinkai

Konu: Hayatından pek memnun olmayan Mitsuha, etrafı dağlarla çevrili bir bölgede yaşar. Kırsal kesimdeki yaşamından fazlasıyla sıkılan Mitsuha, Tokyo’da yaşamanın hayalini kurar. Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki’nin günleri çalışarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek geçer. Ancak bir gün, rüyasında kendini dağların sardığı bir kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Mitsuha ise tam tersi, kendini Tokyo’da yaşayan bir erkek olarak. Birbirine yabancı bu iki genç, garip bir şekilde kendilerini, birbirlerine bağlanırken bulacaktır.

Listede bulunan filmler hakkında ki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. İyi Seyirler!

ETİKETLER: ,
Davut Kurt
Davut Kurt
Anlatacak çok şeyi olan biri
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.