Sun Tzu – Savaş Sanatı

08.02.2019
1.276
A+
A-
Sun Tzu – Savaş Sanatı

M.Ö. 400’lerde Sun Tzu tarafından kaleme alındığı düşünülen ve yazılmasının üzerinden geçen binlerce yıla rağmen asla eskimeyen baş ucu danışma kitabıdır. Savaş üzerine kuralları içeren bu eser ilk kez Çin’de yayımlanmıştır. Sun Tzu tarafından yazıldığı iddia edilse de aslında kim tarafından kaleme alındığı bilinmiyor. Akademisyenler yıllardır bu konu üzerinde tartışmaktadırlar. Sun Tzu’nun adının aslında Sun-zi olduğunu iddia edenlerde vardır. Savaş Sanatı, Çin halklarının gelenekleri, savaş taktikleri ve tecrübelerinin bir özetidir.

 Efsanelere göre Çin hükümdarlığının Bahar ve Güz döneminde komutanlık yapmış askeri bir lideri olan Sun Tzu, aranılan bir lider ve askerdir. Çin eyaletlerinden birisinin kralı, Sun Tzu’nun becerilerini öğrenir ve onu huzuruna çağırır. Onu denemeye tabi tutar ve saraydaki soylulardan donanımlı bir ordu yaratmasını ister. Sun Tzu görevi kabul eder ve bunda da başarılı olur. Kral bu durumdan çok etkilenir. Ardından da Sun Tzu, eyaletin tüm ordularını kontrol etme hakkını kazanır.

Savaş Sanatı yazılı tarihin en değerli taktik-strateji eserlerinden biridir. Özünde savaşın temel prensiplerini anlatır ve askeri liderlere ne zaman ve nasıl savaşmaları gerektiğini açıklar. 13 bölümden oluşan kitapta türlü savaş stratejileri vardır. Mesela komutanlara zorlu kara şartlarında nasıl hareket edeceklerini, farklı silahları nasıl kullanacaklarını ve sıklıkla karşılaşacakları çıkmazlardan nasıl sonuç alacaklarını anlatır. Savaş Sanatı yayımlandığı günden beri askeri liderler için bir kaynak olmaya devam etmiştir.  Doğunun ve batının ordularına rehberlik etmiş olan bu kitap, artık döneminde getirisiyle beraber büyük ya da küçük iş adamlarına ve siyasi liderlere de başarıya giden yollarında kılavuzluk etmektedir. Aynı zamanda modern dünyada yaşamın her anı artık bir savaş meydanını andırmaktadır. İşte bu savaşlarda galip olmak için her insanın okuması gereken bir eserdir. Savaş Sanatı, sade ve anlaşılabilir diliyle, sürükleyici anlatımıyla başarının anahtarını avuçlarımıza bırakıyor. Bu başarının anahtarını kullanan isimler; Ho Chi Minh, Mao Zedong, Napolyon Bonaparte, Norman Schwarzkopf, Colin Powell gibi bilindik kişilerdir.

Son olarak Savaş Sanatı, 2001 yılında ilk kez çok satanlar listesine girebilmişti. Bunun en büyük sebebi Amerika’nın en meşhur mafya dizilerinden biri olan ‘The Sopranos’ da baş karakter olan Tony Soprano adlı karakterin, terapistiyle sohbet ederken bu kitabı okuduğunu anlatmasıydı. Ertesi gün gelen yoğun talep üzerine Oxford University Press 25.000 kopya basmak zorunda kalmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.