Osho’nun Yazarlığına Dair

26.10.2021
482
A+
A-
Osho’nun Yazarlığına Dair

OSHO’NUN YAZARLIĞINA DAİR

 

Hintli Ruhsal Öğretmen, Mistik Yazar olarak unvana sahip olan Osho’ya dâir birçok iddia vardır fakat ben bu yazımda, yazarlığına dair bilgi ve yorumlarımı paylaşacağım.

Onun kitaplarının genel olarak konuşmalarının ses kaydına alınıp sonradan kitap hâline getirildiği söylenilmektedir. Kitaplarının içeriği de sohbet havasında ya da yönlendirilen sorulara cevap verme muhtevasındadır. Üslupta ve anlatıda hipnotize edici yeteneği vardır. Kitapları arasında hatta aynı kitabın içerisinde tezatlıklarla karşılaşıyor olsam dahi farkındalığı arttırıcı ve ufku genişletici nitelikte okunmaya değer bir düşünürdür. Gözlemlerime göre hakikate ulaşma yolunda yön gösterici bir bilginlik seziyorum Osho’da.

Her kitabı ruhsal bir yolculuğa çıkarıyor, dışı sorgulamak yerine içi sorgulatıyor olmakla birlikte ruhun gücünün, sevginin, şefkatin ve hakikatin devasa bir önem arz ettiğini bu unsurların bilinciyle yaşamamıza sebebiyet veren içeriğe sahiptir. Osho’nun tek başınalığa bakış açısı fazlasıyla hak verdim ve  düşüncelerimle bire bir idealize olduğunu fark ettim. Onun Kendini Bulmak kitabında yalnızlık ile tek başınalığın farkından en doğru biçimde açıkladığı alıntı; “Yalnızlık kederdir, tek başınalık keder değildir. Yalnızlık bir eksiklik duygusudur. Sen birine ihtiyaç duyarsın ve ihtiyaç duyulan kişi yoktur. Yalnızlık, içinde hiç ışık olmayan bir karanlıktır. Birinin gelip ışığı yakmasını devamlı bekleyen karanlık bir ev. Tek başınalık yalnızlık değildir. Tek başınalık senin tam olduğun duygusudur. Kimseye ihtiyaç yoktur, sen yeterlisin.” dediği gibi yalnızlık mecburiyet, tek başınalık seçimdir ve ikisi birbiriyle karıştırılmamalıdır. Tek başınalığın daha da ayrıntısı içe dönmenin harikulade zevkini tadınca kendinin en iyi dostu yine kendi olduğunu kavrayacaktır insan.

Osho’nun “Modern Dünyada Kusursuz Farkındalık” kitabından bir alıntıyla yazılı tetkikimi sonlandırıyorum; “Daha yakından bakmak için kendine yaklaş. İçsel gerçekliğini senden başka kimse göremez; sadece sen o ihtişamı ve görkemi görebilirsin. İçsel güzelliğini başka kimse göremediğinden seni kınamaya devam ederler. Yalnızca sen mutluluğuna sahip çıkabilirsin, yalnızca sen aydınlanmana sahip çıkabilirsin.”

 

BİBLİYOGRAFYA

-OSHO/KENDİNİ BULMAK KİTABI

-OSHO/RUH ECZANESİ KİTABI

-OSHO/MODERN DÜNYADA KUSURSUZ FARKINDALIK KİTABI

-OSHO/SESSİZLİK

-OSHO/EGO

-OSHO/İNSAN OLMA YOLCULUĞU

 

Sevilay Koman Aksoy
Sevilay Koman Aksoy
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencisi. Edebiyata, Psikolojiye, Spiritüalizme ve Felsefeye Dair Metin Yazarı.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.