”Mağlup Varsa Galip Değiliz”

28.05.2019
1.269
A+
A-
”Mağlup Varsa Galip Değiliz”

Günümüzün değerli yazarlarından, Bahadır Cüneyt Yalçın ve değerli eseri Hep lunapark.

Bahadır cüneyt yalçın’ın , mütevazi bir intikam’dan sonra ikinci kitabı.

Lunapark işletmecisi bir ailenin başından geçen absürd olayların, ailenin küçük oğlu Zafer’in gözünden anlatıldığı değişik bir roman.

Adından da anlaşılacağı üzere bir lunaparkta geçen sıcak, sevimli, iyi, güzel, zayıf ve güçlü karakterlerin yer aldığı tadı bir başka kitap. Ve tabi ki içinde ‘’Mustafa Dayı’’ gibi sağlam bir karakteri taşıyan mütevazi bir eser.

Kitap daha önceden Afilli Filintalar’ı takip edenlerin hemen anlayacağı Aleksi Pavloviç’in Yunus Lunapark’ı takdimiyle başlıyor. Bu güzel önsözden sonra Ramazan Bayramı’nda sofraya düşen bir deniz kaplumbağasıyla birlikte konuya balıklama atlıyoruz. Balkara’daki aile babası İrfan Yunus’un işlettiği lunaparkta değişik ve arkası kesilmeyen olaylara şahit oluyoruz. Yazar, her biri birbirinden tuhaf aile üyelerini bizlere tanıtıp ardından lunaparktaki alacak verecek davası, tarihi eser kaçakçılığı bir de ardına tv şovunu anlatmaya başlayınca bizlere de bu hareketli parktaki olaylara kendimizi kaptırmak kalıyor. Ayrıca ailenin lunapark dışında gidecek ve yapacak hiçbir işi olmadığından HEP lunapark.

Kitaptaki hayatta olmayan sanatçılara yazılan mektuplar da kitabın en masum yanı. Kurgunun karakterlerle başarılı bir şekilde süslendiği nadir kitaplardan.

Sevgili okur, bu roman sadece kapaktaki cümle için dahi okunmaya değer.

‘’Mağlup varsa galip değiliz.’’

Altını çizmeden duramadığım yerler tabi ki oldu. Lütfen çiziniz.

“Çatıdan atlayanları bilirsin.

Asıl hikaye çatıdan geri dönenlerde.

Dönenler sessizdir.”

‘’Öğrenmiştim ki dünyanın dönme hızındaki yavaşlama nedeniyle 1 dakika çok nadiren 61 saniye sürermiş. O dakikanın bana gülümsediği ana denk gelmesi için dua ediyordum.’’

‘’Zira saçmalama hakkı bir aşka, bir de lunaparka düşenlere verilir.’’

‘’Mağlup varsa galip değiliz! Çünkü birinin kaybettiği yerde sevinen kişi kendi kalbinden en uzak yerdedir.’’

Kitabın en hoş yanı da romanın sonundaki lunaparkla özdeşleşmiş olan şarkısı, roman için özel kaydedilmiş, romandaki sözlerle ve melodilerle bezenmiş cici bir şarkıdır. Kitabın arka kapağındaki qr kod ile dinleyebilirsiniz. Ben yine de şöyle bırakayım.

Muhakkak dinleyiniz.

Hande Akdoğan
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.