Bûtimar’a Bir Okur Bakışı

18.05.2019
862
A+
A-
Bûtimar’a Bir Okur Bakışı

Bûtimar’ın yeniden yayın hayatına başladığını duyurmuştuk. Şimdi de biraz içinde neler var onlardan bahsedelim dedik. Mübarek Ramazan-ı Şerifinizi de bu vesileyle kutlamak isterim.

Elbette bu sayıdan bahsederken ilk değineceğim yer söyleşi. Şeyma Subaşı bu sefer dergiye Öykücü Naime Erkovan’ı konuk etmiş. Yazarın öykülerine ve yaşamına dair izler barındıran güzel bir söyleşi olmuş. Erkovan’ı takip eden ve öykü severlerin ilgisine sunuyorum.

İnceleme bölümünde Hatice Algın Hatipoğlu’nun Amâk-ı Hayâl’de Seyr-u Sülûk yazısı gerçekten ilgi çekici. Ahmet Hilmi’nin eserine temel olarak değindikten sonra akıcı bir şekilde bölüm bölüm inceliyor. Hatipoğlu eserin neşredildiği döneme göre ufuk açıcı daha doğrusu farklı bir bakış açısı olarak ele alındığını söylüyor. Eserin felsefi ve mistik olarak ilerlemesi de buna bir örnek olarak veriliyor.

Şiirlerin Hikayesi’nde Hatice Çay’ın Bir Tebessüm Gibi Dağılıyor Yüzün isimli güzel bir şiiri var. Yanı başında da şiirin hikayesine ve biraz da şiir serüvenine değinmiş. Şiirden birkaç mısra:

“kağıt kesiği bir yara kalbim
nasıl acı nasıl güzel nasıl ağıtlı
geçmişin kalbimde takılı bir kağıttı
onu nasıl sevdin o nasıl bir kız sanki Lili”

Şiirin hikayesinden: “Sözün kısası ne romantikyim ne arabesk. İnsana inanma gafletinde bulunmuş kalbi çocuk bir şairin sözleriydi o şiir.”
Hikaye bölümünde çevirisini Zeynep Özel’in yaptığı Zoya Pirzâd’a ait güzel bir hikaye var.

Fragman bölümünde Kadir Daniş’in yeni kitabı Serçelerin Ölümü’nden bir kesit var.

Yedinci Sanat’ta İrem Ahıskalı Siyah Beyazın Gölgesinde Şiir: Frantz’ ı yazmış. Yazıyı okuyunca esasında aklıma ilk gelen Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım kitabı geldi. Orda da savaş ve aşk içiçe ve bir tercih meselesiydi.
“Fakat bir savaş çıkmıştır ve ülkenin gençleri vatani görevlerini yerine getirmek durumundadırlar. Franzt da Almanya için bu görevini yerine getirmek üzere cepheye gönderilir. Anna, cephede ölen nişanlısının anısına sadık bir genç kızdır. Savaşta öldüğü için Fransa’da isimsiz bir şekilde gömülen Frantz’ın bedeninin olmadığı bir mezara çiçekler eken ve her gün onları sulamaya giden genç kız bir akşam mezarın başında ağlayan bir adam görür. Bu genç adam Adrien Rivoire’dır.”

Veda Edenler’de Elif Sönmezışık Küllerden Geleceğe Fuat Sezgin başlığıyla büyük mütefekkir Fuat Sezgin’i kaleme almış. Vefa timsali olarak anılması gereken bir isim. Allah rahmet eylesin.

Yeni Kitaplar’da Betül Ünlü Prof.Dr. M.Fatih Andı’nın Akrebi Kuyruğundan Tutmak kitabını

Vildan Yüce M. Fatih Kutlubay’ın Misak’ın Aynaları kitabını ele almış.

Bûtimar’dan şiirler:

“Olmayaydık iyiydi feverana müheyya
Güzeldi her şey her şeye rağmen
Müteveffa olmayaydı şevk ümit berhava” 

Bülend Tokgöz, Çeyrek Final

“kaç yağmur öpecek ellerinizi
saçlarınızı tarayacak kaç ırmak
içinizdeki alem kaç cennet
kaç ilmekle çözdünüz yer ile göğü” 

Müştehir Karakaya, Kan Dansı

“Biz yokluktan, sevgisizlikten ve hayal kırıklığından beslenen
yalancı dünyanın doğrucu şairleri” 

Ayşe Sonuvargil, Şimdi

Muharrem Turgut
Muharrem Turgut
Şiir dehlizinde yüzme öğrenmeye çalışıyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.