İstanbul Şairi olarak anılan Yahyâ Kemâl Beyatlı Kimdir?

01.11.2019
826
A+
A-
İstanbul Şairi olarak anılan Yahyâ Kemâl Beyatlı Kimdir?

1884’te Üsküp’te doğmuştur. Asıl adı Ahmed Agâh olarak bilinen Yahyâ Kemâl, Üsküp Belediye Başkanlığı görevinde bulunan İbrahim Naci Bey’in oğludur. Öğrenim hayatına Üsküp’te başlamış ve daha sonra ailesi ile birlikte 1897 yılında Selanik’e göç etmişlerdir. Annesini küçük yaşta verem hastalığından dolayı kaybetmiştir. Babasının yeni bir kadınla evlenmesi üzerine Yahyâ Kemâl Beyatlı, Selanik’ten ayrılarak Üsküp’e dönmüş fakat kısa bir süre sonra tekrar Selanik’e gelmiştir.

Selanik’te ilk eğitimini aldıktan sonra İstanbul’a gelerek Vefa Lisesi’ne kaydını yaptırmıştır. Lisede edebiyata duyduğu merakla çeşitli dergilerde yazmaya başlamıştır. Fransız edebiyatına duyduğu etki ile Paris’e gitmiş ve kısa bir süre sonra 1912’de tekrar İstanbul’a dönmüştür.

İstanbul’a dönüşünün ardından birçok ünlü isim ile birleşerek ‘’Dergâh’’ adındaki dergiyi kurmuştur. Bu dergi üzerinde yazdığı yazılarda sürmekte olan Milli Mücadele’ye destek vermiştir. Politikayla da ilgilenen Yahyâ Kemâl Beyatlı, elçilik ve dört dönem de milletvekilliği yapmıştır. Yahyâ Kemâl 1 Kasım 1958 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

ETİKETLER: ,
Muharrem Turgut
Muharrem Turgut
Şiir dehlizinde yüzme öğrenmeye çalışıyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.