Son Dünya Starı: RUHİ MÜCERRET

02.05.2019
936
A+
A-
Son Dünya Starı: RUHİ MÜCERRET

 

Seksenli yılların sonlarına doğru edebiyatımızda beliren postmodernist unsurlar, son dönemde daha da kavramlı bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Postmodern anlatımı en başarılı şekilde eserlerinde uygulayanlardan biri de Murat Menteştir. Dublörün Dilemması, Korkma Ben Varım gibi romanları yayımlayan yazarın 2013’te yayımlanan Ruhi Mücerret kitabı fantastik ögeleri ve yaşam öykülerini anlatır böylece okuyucu adeta maceradan maceraya atlar.
Roman;
100 yaşındaki istiklal gazisi Ruhi Mücerret’in beynine çip takılmasının ardından sürekli marka adlarıyla kendini anlatmaya başlamasını, bir vefa borcu üzerine Masum Cici adlı marka sorumlusunu öldürmek istemesini, bir anda yanında beliren Civan Kazanova’yı ve kendinden yaşça küçük gizli aşkı Nazlı Hilal’i anlatır.
Murat Menteş, bu romanıyla okuyucuyu hem güldürür hem hüzünlendirir, Kahramanımız ölmek ister ama bu bir türlü gerçekleşmez. Çocuklarının, torunlarının bile ölümünü görmek onu üzer ama alışmıştır. Her karakterin kendi bölümünde kendine has cümleleri vardır.
Okurken Ruhi Mücerret’in mezar taşına yazdırmak istediği cümlelerden en az birini sevecek, Civan Kazanova’nın icat etmeyi içinden geçirdiği ancak çoktan icat edilmesi sebebiyle çaresiz kaldığı keşiflerden en az birisi için siz de üzülerek ”aklıma gelseydi, ben icat ederdim” diyeceksiniz.
Murat Menteş kelimelerle adeta oyun oynayan bir yazar, bu eserde de başarısı aşikar.
Kitabın en güzel altı çizilecek yerleri şunlardır; Muhakkak çiziniz.
– ”Allah’ı bu dünyada görmek ister misin ruhi bey ?
+ Kim istemez ?
– Bir yetim çocuğun başını okşa. o zaman, onun gözlerinde allah’ ı görürsün. bir fakire yardım et. onun gözlerinde allah’ ı görürsün. bir kediye yiyecek ve su ver. onun gözlerinde allah’ ı görürsün.”
“Aşk, sizde olmayan bir şeyi, bunu sizden istemeyen birine vermeye çalışmaktır.”
“Benden bir merhamet damlası, teselli kırıntısı, metanet zerresi umuyor. Halbuki ben onun düşmekten korktuğu uçurumun dibindeyim.”
Eserin kapağındaki renkli yapı, romanın içerisinde de kendini gösterir. Kurgu sağlamdır. Anlatım gerçekçi fakat hayalidir. Kitabın giriş kısmında ”Kitapta anlatılanların tümü hayal mahsulüdür. Umarım asla gerçekleşmezler.” sözü okuyucuyu biraz sonra olacak fantastik olaylara hazırlar diyebiliriz.Bu da Murat Menteş’in kendi tarzını ortaya çıkarır.
Ve siz sevgili okur, bu kitabı okurken en az ben kadar 100 yaşında olmak isteyeceksiniz.

Hande Akdoğan
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.