Piyanoyu Dillendiren İtalyan: Fabrizio Paterlini

Abdurrahman Güzel
Emekli şair, bizdenbiri'nde emekçi, Ankara Üniversitesi'nde edebiyat talebesi ve şu kısa hayat yolunda garip bir seyyah... Bana abdurrahmanguzel@outlook.com.tr mail adresinden ulaşabilirsiniz.
01.09.2019
1.063
A+
A-

22 Şubat 1973 günü antik bir İtalyan kenti olan Mantua’da doğan ünlü piyanist Fabrizio Paterlini’nin piyanoyla olan dostluğu altı yaşındayken başladı. Ona göre piyano ‘’kendi iç dünyasını en iyi şekilde yansıtan enstrümandı’’. Bu nedenle kırk yıldır ayrılmadı siyah beyaz tuşlardan…

Campiani’s Academy ve Mantua’s Academy of Arts’da, “müzik teorisi” bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında ve sonrasında müzisyen arkadaşlarıyla beraber kurdukları birkaç grup oldu. Bu yıllarda daha çok progresif rock* türünde besteler yaptı. Ancak –kendi deyimiyle- asıl benliğine 2006 yılında aldığı radikal bir karar ile kavuştu. Kendini ve tüm birikimini piyanoya bu yılda adamaya başladı. Kendi ismini verdiği Fabrizio Paterlini Records şirketini kurdu. 2007 yılının ilk gününde, ilk solo albümü olan ‘’Viaggi in aeromobile’’ adlı albümü Fabrizio Paterlini Records etiketiyle yayımladı. 22 eser barındıran bu albüm oldukça ilgi gördü. Üretimlerinin hep minimal, oldukça sakin ve daima yeterli dozda olması dikkat çekiyordu. Çalışkanlığı ve çalışkanlığının bir getirisi olan üretkenliği onun her daim göz önünde olmasını sağlıyordu. İlk albümünden günümüze dek birbirinden kaliteli 22 albüm yayımladı.

Paterlini için bir diğer dönüm noktası 2013 yılında yayımladığı Now adlı albümü olmuştu. Now’la birlikte elektronik altyapılarla tanıştı. Bir yıl sonra yayımladığı The art of Piano ise ‘’gerçek bir piyano şaheseri olarak anıldı. 2017 yılında yayımladığı Secret Book’la tarzı bir kez daha değişti. Yaylı çalgılar, piyano ve elektronik altyapının birlikteliği şimdiye kadarki en karışık Fabrizio Paterlini albümüne hayat veriyordu.

2018 yılında yayımladığı Winter Stories albümü de dört yıl aradan sonra solo piyanoya dönüşünü müjdeler nitelikteydi.


 

*Progresif Rock: 1960’ların sonlarında ve 1970’lerin başlarında “ağırlıklı olarak Britanyalı grupların rock müziğini yeni sanatsal seviyelere çekme girişiminin” sonunda ortaya çıkmıştır.

Yazardan Tavsiyeler

Paterlini’nin eserleri diğer solo parçalardan kolayca sıyrılabilen ve her dinlediğinizde zihninizi başka limanlara sürükleyen bir büyüye sahip. Onu şehrin yorucu trafiğinde sürüklenirken, güzel bir sahilde güneşlenirken yahut yaşilin taht kurduğu ormanlarda kitabınızı okurken dinleyebilirsiniz.

Sanatçının en sevdiğim ve dinlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim albümleri şunlardır:

Now – The Art of Piano – Secret Book – Autumn Stories ve Winter Stories

Sanatçının en sevdiğim ve dinlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim teklileri şunlardır:

Dawn – Silent Ocean – My Misty Mornings – I Can See You – Snow – Narrow is the Way – Movie Theme – You, Again – Leave – First Day – Iceland – Summer Nights – Silent Eyes – Finale ve Behin the Sky

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.