Dosttan Tavsiyeler 1 (Müzik) – Kerim Yağcı / Özgür Can Çoban

31.03.2020
725
A+
A-
Dosttan Tavsiyeler 1 (Müzik) – Kerim Yağcı / Özgür Can Çoban

Merhaba sevgili okur, nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Eğer beni sorarsanız sizlerle tekrar buluşabiliyor olmaktan dolayı son derece mutluyum.

Bizdenbiri.com’da yapacağım ‘’Dosttan Tavsiyeler’’ adlı seride her hafta farklı alanlarda içerik üreten kişi-grup veya eserleri ele almaya çalışacağım. Umarım yazılarımdan memnun kalırsınız. İyi okumalar…

Geçtiğimiz aylardan bugüne kadar bol bol türkü dinledim. Dinlediğim türkülerde birkaç ses var ki, sıra onlara geldiğinde şarkıyı değiştirmek istemiyor insan. Bu seslerden biri Kerim Yağcı’ya diğeri de Özgür Can Çoban’a ait.

Kerim Yağcı

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Kerim Yağcı, oyunculuğa çok erken denilebilecek yaşta, 7 yaşında amatör tiyatro oyunculuğu ile başlamıştır. Lise bitene dek tiyatro oyunculuğuna devam etti. Mezun olduktan sonra çeşitli dizlerde rol aldı. Üniversite öğrenimini İstanbul Haliç Üniversitesi, Konservatuvar Fakültesi, Türk Müziği bölümünde tamamladı.

Ben Kerim Yağcı’nın oyunculuğu üzerinde değil, onu karşıma çıkaran ve kendinden koparmayan; bağlayan yönü olan şarkıcılığı üzerinde durmak istiyorum.

Türküleri şarkıcılara göre kategorize eden ben, her şarkıyı her şarkıcıdan dinlemem. Biri daha güzel söyler, daha iyi vurur tele yahut biri daha güzel dokunur yüreğe. Kerim Yağcı deyince de evvela akla ‘’Ruhum Ataşlara Yandı Gidiyor, Deniz Üstü Köpürür, Bülbülüm Altın Kafeste ve Hastane Önünde İncir Ağacı’’ türküleri geliyor. Dinlemenizi tavsiye ettiğim bu dört türküden biri olan ‘’ Gönlüm Ataşlara Yandı Gidiyor’’, belirli aralıklarla sık sık dinlediğim türküler arasında. Söz ve müziğinin güzelliği Kerim Yağcı’nın sesiyle birleşince eşsiz bir parça çıkmış ortaya.

Eğer derseniz ki ‘’Yok efendim bu çok yavaş; içim bayıldı, dertlendim, olmayacak şeyler hatırladım…’’ o zaman da aynı türküyü Orhan Hakalmaz’dan dinleyebilirsiniz.

 

 

ÖZGÜR CAN ÇOBAN

1994 doğumlu olan Özgür Can Çoban İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Birçok ünlü isimden repertuvar, nazariyat ve şan dersi almış ve yine birçok ünlü isme solistlik yapmıştır. En iyi genç yetenek dalında ödül alan Çoban, TRT Ankara Radyosu’nda solist olarak da çalışmıştır.

Kendisine bir yıl kadar önce Acem Kızı türküsünü söylediği bir videoda denk gelmiştim. O gün bugündür sevdiğim birçok türküyü onun sesinden dinlerim. Mesela, ‘’Emirdağı, Acem Kızı, Böyle Olur Mu ve Çalın Davulları türkülerini ondan dinlemenizi tavsiye ederim.

Gençliğinde değerini bilemediğimiz sanatçılardan olmasın ki bu dünyadan göçtükten sonra sağlığında neden dinlemedik diye üzülmeyelim.

Türkü filtresini iki isimle daraltmak istemeyenler birbirinden güzel seslere sahip şu isimlere de bakabilir:

3ALP: https://www.youtube.com/channel/UC7pw4vAvx8ZxKYbHcaFCB8Q

İSMAİL ÇAKIR: https://www.youtube.com/channel/UCKTTWFf4qHUsjzYbncCGKQw

UMUT SÜLÜNOĞLU: https://www.youtube.com/channel/UCjLhhiBiYgjk12xQmSrnang

UĞUR ÖNÜR: https://www.youtube.com/channel/UC3yfAsewtqMD7q31MWeWjDA

ERHAN USLU: https://www.youtube.com/channel/UCYl81CxWQeUY8vNu6QfgvQA

Abdurrahman Güzel
Abdurrahman Güzel
Emekli şair, bizdenbiri'nde emekçi, Ankara Üniversitesi'nde edebiyat talebesi ve şu kısa hayat yolunda garip bir seyyah... Bana abdurrahmanguzel@outlook.com.tr mail adresinden ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.