Ormancı Cemal Amcayla Tanıştınız mı?

20.05.2021
162
A+
A-
Ormancı Cemal Amcayla Tanıştınız mı?

Cemal Balıbey amcayla, Bahattin Yıldız vesilesiyle tanışmıştım. Bir gün babamın, aldığı bir haber neticesinde morali oldukça bozulmuştu. Afganistan’a giden bir uçak düşmüştü. Uçağın içinde yardım için Afganistan’a giden babamın arkadaşı Faruk Aktaş ve Bahattin Yıldız vardı. İlk defa böyle duymuştum Bahattin Yıldız ismini. Sonrasında internet ortamında hakkında birçok araştırma yaptım. Bazı kitaplar yazdığını öğrendim.

Yıllar önce Afganistan’da ruslara karşı savaşırken, Cahit Zarifoğlu’nun isteğiyle Mavera Dergisine günlükler yollamış. Bu günlükler kitap olarak basılmış bir müddet sonra. Onun dışında da birçok kitabı yayınlanmaya başlamış. Bu kitapları temin etmek en büyük isteğim oldu o an itibariyle. Kitapları Özgün Yayıncılık etiketiyle yayınlanmış. Hemen internetten yayınevinin adresini öğrendim. İstanbul’da bulunacak en kolay kitapçı belki de.

İHH’nın karşısında olan bu mekana gittim ilk fırsatta. Saçları hafiften beyazlamış, boyu posu yerinde, heybetli bir adam karşıladı beni. Yayınevinin sahibi Cemal Balıbey’di bu kişi. Selam verdikten sonra Bahattin Yıldız’ın kitaplarını sordum. Cebimde iki kitap parası vardı. İki kitabını aldım. Cemal amca bana kitaplardan bahsetti. Bahattin Yıldız’dan, Metin Yüksel’den bahsetti. Yaklaşık yarım saat muhabbet ettik. Yurda yetişmem gerektiği için ayrıldım.

Fakat en kısa zamanda muhabbet etmek için sözleştik. Böyle tanıştık ve birçok kişiyi de tanıştırdım kendisiyle. Bu yazıda sizi Cemal amcayla tanıştıracağım. Cemal amca 1960 yılı Tokat Niksar doğumlu. Yatılı olarak okuduğu Kırıkkale İmam Hatip Lisesi´nden 1979 yılında mezun olmuştur. İzmir´de Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hizmet içi eğitimi sırasında İzmir Akıncılarını ve Bahattin Yıldız‘ı tanımış. Ardından Ordu´nun Korgan kasabasına bağlı bir köyde on yedi ay süren, maceralı bir imamlık yapmış.

Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi´ne kaydolmuş. Buradan sonrasını kendisinden dinleyelim: ”Burada fakültede okumaktan ziyade dava arkadaşları ile birlikte olmanın daha önemli olduğunu anladım. 1979 yılının şubat ayında Metin Yüksel´in cenazesi beni daha da etkiledi. Bu sebeple ikinci kez sınavlara girdiğimde bütün tercihlerimi İstanbul´daki fakülteler oluşturdu, bizim nasibimize de Orman Fakültesi düştü.‘‘

Öğrenci Faaliyetleri

İstanbul’da Orman Fakültesine kaydolan Cemal amca, öğrenci faaliyetlerinin aktif ismi olmuş. MTTB, Akıncılar gibi teşkilatlarda aktif görev almış. Birçok öğrenci evinin açılmasına vesile olmuş. Sarıyer’de çatısı olmayan bir evde başlamış öğrenci evi hikayesi. Evlerinin üstü kapansın diye naylon sermişler. Evlerinin yakınındaki camiye gidip gelmeleri cemaatin çok hoşuna gitmiş. Namaza gelen öğrencileri görünce, onlara sahip çıkmaya başlamışlar. Bazıları yemek götürmüş, bazıları kömür götürmüş, sağdan soldan topladıkları ev eşyalarıyla evi açmışlar.

O zamanlarda sabah namazları, evlerde yapılan sohbetler, MTTB’nin ve Akıncılar‘ın düzenlediği konferanslar, okunan bazı kitaplar ve dergiler, müslüman öğrencilerin şuur dünyasını inşa etmiş. Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi isimlerin etkili olduğunu söylüyor Cemal amca. En önemli tanışma vesilesi ise yapılan eylemler ve kamplar olmuş. Farklı şehirlerden gelen birçok müslüman üniversite öğrencisi kamp ve eylemler vesilesiyle tanışmış.

İzmir’de yapılan bir çadır kampında Bahattin Yıldız ile tanışmış Cemal amca. Bu kamptan sonra Bahattin Yıldız Afganistan direnişine katılmış. Yaralanıp gazi olarak döndükten sonra Afganistan’daki direniş hakkında Türkiyeli Müslümanları bilgilendirmek için birçok öğrenci evini ziyaret etmiş. Cemal amcanın ikinci karşılaşması da yine böyle bir sohbet vesilesiyle olmuş. İkinci karşılaşma durakları Topkapı Siyasal Fakültesi evi olmuş.

Özgün Yayıncılık’ın Kuruluşu

Cemal amca Orman Fakültesinden mezun olduktan sonra Bahattin Yıldız, ‘‘Ormancılık yapma. Yayıncılık yap. Müslüman öğrencilerin buluşacağı bir kültür mekanı inşa edelim.‘‘ demiş. Bunun üzerine Kıztaşı’nda ufak bir dükkan tutmuşlar. İstanbul’da okuyan öğrencilerin buluşma mekanı olmuş bu kitapçı. Günümüzde İHH’nın karşısında bulunan bu mekan, hala aynı hizmeti sunuyor müslüman öğrencilere. Öğrenciler buluşuyor, çay içip muhabbet ediyor.

Özgün Yayıncılık bu misyonunun yanında müslümanların şuur dünyasını inşa eden birçok eseri yayın dünyasına kazandırmıştır. Çağdaş Müslüman fikir adamlarının eserlerinin yanında, edebi metinler ve bazı klasikleri yayınlamıştır. Türkiye dışındaki müslümanların neler yaptığını öğrenmek noktasında bu yayınlar çok etkili olmuş. Moro, Mısır, Filistin, Afganistan, Çeçenistan gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeden müslümanın birbirinden haberdar olmasını sağlamıştır.

Özgün Yayıncılık’tan çıkan eserlere bakalım: Mevdudi’nin ‘‘İslam‘ın Geleceği ve Öğrenciler, Gelin Bu Dünyayı Değiştirelim, İslam’da Siyasi Sistem, İslam İnkılabının Süreci, Kuran’ın Dört Temel Terimi‘‘ Seyyid Kutup’un ‘‘Din Bu, Yoldaki İşaretler, İstikbal İslamındır‘‘ Yusuf El Karadavi’nin ‘‘Tevhidin Hakikati‘‘ Abdulkadir Udeh’in ‘‘Ümmetin Bilgisizliği ve Alimlerin Acizliği Arasında İslam‘‘ Fethi Yeken’in ‘‘İslam’a Bağlılığım Neyi Gerektirir‘‘ Mustafa Sıbai’nin ‘‘Hz. Muhammed’in Hayatı‘‘ kitapları yayınlanan fikri kitaplardır.

Bahattin Yıldız’ın ‘‘Güllerin Vedası, Karda Ayak İzleri, Kar Çiçeği‘‘ B. Desai ile C. Marney’in ‘‘İmamın Öldürülüşü‘‘ Ahmet Mithat Efendi’nin ‘‘Musullu Süleyman‘‘ Cihad Er Recbi’nin ‘‘Direniş Öyküleri‘‘ Şahnun Ahmed’in ‘‘Dikenden Başka Mahsul Yok‘‘ Emir Hüseyin Ferdi’nin ‘‘Siyah Çimen‘‘ Ömer Seyfettin’in ‘‘İlk Namaz‘‘ Abdulhamid Muhaciri’nin ‘‘Cihad Günlüğü‘‘ Branislav Nusiç’in ‘‘Ramazan Geceleri‘‘ Necip El Kıylani’nin ‘‘Türkistan Geceleri‘‘ Şeyh Hamidu Kan’ın ‘‘Mahrem Macera‘‘ Muhsin Mahmelbaf’ın ‘‘Sultan Havuzu‘‘ kitapları yayınlanan edebi kitaplardır.

İnsan Kumbarası

Cemal amcayı iki kelimeyle anlat deseler ‘‘İnsan Kumbarası‘‘ derdim. Tanışmanın niçin önemli olduğunu Cemal amcadan dinleyelim: ‘‘Tanışmak çok önemli. Bir insan tanışırken, nereli olduğunu, hangi okulda okuduğunu, hangi liseyi bitirdiğini, nerede kaldığını da söylerse mutlaka bir yerde tanıştığı kişiyle yolları kesişir. Ben yıllardan beri bu yayıevinde bunu yapmaya çalıştım. Üniversiteli gençlerin bir merkezi olsun birbirleriyle tanışsınlar, bir güç olsunlar ve bunu hayat boyunca devam ettirsinler diye.‘‘

Cemal amca tanıştığı kişinin sadece ismini ve soy ismini bilmekle kalmıyor. Yaşadığı yer, okuduğu okul, nereli olduğu, telefon numarası, sevdiği kitaplar, dinlediği müzikler, ailesi tarafından neden o ismin kendisine verildiği, babasının ne iş yaptığını da biliyor. Böyle bir tanışmanın insanları, tanıdıktan öte dost kılacağına inanıyor. Tanıştığı kişileri de unutmuyor. Herkesin telefonunu kaydettiği bir telefon defteri var. Tanıştığı kişilere de mutlaka orman hakkında bilgi veriyor.

Düzce Üniversitesi’ni kazandıktan sonra yanına gittim. Bana şu tavsiyeleri verdi: ‘‘Kaldığın yurdun çevresinde ve üniversite çevresinde bulunan cami imamlarını tanı, Cemaatle tanış. Okulda selam vermediğin arkadaşın kalmasın. Tanıştığın herkese benim selamımı söyle. Orman Fakültesinden tanıştığın arkadaşlarına muhakkak benim telefonumu ver.‘‘ Bu tavsiyelerin dışında bana Düzce’de ulaşabileceğim birçok telefon numarası verdi. Düzce’ye gitmeden ufak bir çevreye sahip olmuştum.

Sonuç

Cemal amca hakkında birçok şey yazabilirim. Fakat yazılarak veya anlatılarak bitirilecek bir hazine değil Cemal amca. Muhakkak yanına gidip tanışmanız gerekiyor. İlk tanışmada birçok şey öğreneceksiniz. Bahattin Yıldız, Metin Yüksel, Fuad Çağlar, yayıncılık serüveni, MTTB ve Akıncılar, Hasan Aycın gibi konular, ilk tanışma için iyi tercihler.

Gitmeden önce biraz orman hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Ağaçlar, yapraklar, kozalaklar, çiçekler hakkında biraz okuma yapabilirsiniz. Zira dükkanda sizi birçok yaprak, kozalak ve çiçek karşılayacak. Betonların bizi mahkum ettiği bugünlerde, insanlığımızı hatırlatıyor bize Cemal amca.

Türkistan Geceleri ve İmamın Öldürülüşü için yapılan bant tiyatrolarının ve Hasan Aycın’ın İmam Abdullah Harun için çizdiği karikatürün hikayesini dinlemeyi unutmayın. Yolda bereketlenecek bu muhabbete vesile olduysam veya olacaksam ne mutlu bana. Allah Cemal amcamıza uzun ömür, bize de onunla daha çok muhabbet etmeyi nasip etsin.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.